top of page

Turite klausimų? Rašykite karjeros koordinatorei.

Your details were sent successfully!

Kas yra karjera?

Kas yra karjera? Tikriausiai, kiekvienas atsakytų savaip. Ir kiekvienas iš jų būtų teisūs. Nes vieno apibrėžimo nėra. Žodį "Karjera" galima apibūdinti įvairiai. Tačiau galima bandyti sukonkretinti.

Taigi, o kas yra karjera?

Karjera – įvairių socialiai reikšmingų žmogaus vaidmenų seka, kylanti iš darbo, mokymosi, saviraiškos ir laisvalaikio veiklų bei apimanti asmens profesinį gyvenimą, darbo vietas, pareigas ir pasiekimus.

Karjera – svarbu dirbti tai kas teikia džiaugsmo ir skatina tobulėti.

Karjera – tai atskiro žmogaus tobulėjimas pasirinktoje veikloje ir tos veiklos teigiamas įvertinimas aplinkinių rate, visuomenėje. Karjera apibūdina sėkmingą veiklą, pasisekimą gyvenime. Karjerą pasiekti sudėtinga, todėl būtina ją planuoti.

Vienas iš pirmųjų karjeros planavimo žingsnių yra ugdymas karjerai. Ir jai ruoštis reikėtų pradėti nuo mažų dienų, vos tik vaikui pradeda kilti klausimas: kuo būsiu užaugęs? 

Įvairūs tyrimai rodo, kad viena iš pagrindinių jaunimo nedarbo priežasčių yra ta, kad jaunas žmogus neturi nusiteikimo dirbti. O noras dirbti ir sugebėjimas planuoti savo ateitį, veiklą ir yra karjerai būtinos sąlygos. Šeima vaiką jau ikimokykliniame amžiuje turėtų ruošti būsimai karjerai ir sudaryti sąlygas vaiko asmeninių, socialinių, edukacinių savybių ugdymui.

Asmeninės savybės apima savęs pažinimą, mokėjimą save pristatyti kitiems, žinojimą savo stipriųjų ir silpnųjų pusių. Vaikas turi gebėti išskirti ir nusakyti ką jis geba atlikti geriausiai ir kas ne taip gerai sekasi, kad sugebėtų drąsiai išvardinti savo kasdieninius pasiekimus.

Socialinių savybių mokomasi bendraujant su artimiausioje aplinkoje esančiais žmonėmis ,  žaidimų metu, atliekant buities darbus.

Ikimokykliniame amžiuje, sutelkti dėmesį į profesinį rengimą būtų netikslinga, kadangi viskas keičiasi. Keičiasi aplinka, profesijos, vaiko interesai. Tačiau vaikui būtų naudinga pagal galimybes artimiau susipažinti su tėvų darbine veikla: pamatyti aplinką, atliekamas užduotis. Tai tarsi galimų alternatyvų pasiūlymas, kurias jis galbūt ir laikui bėgant atmes kaip nepriimtinas, tačiau ši patirtis gali pasitarnauti renkantis būsimą profesiją, darbinę veiklą.

Siekiant karjeros, svarbūs bus specifiniai ir bendrieji gebėjimai. Specifinius gebėjimus vaikas įgys studijuodamas pasirinktoje sferoje, na, o bendruosius gebėjimus galima ugdyti nuo mažų dienų – tai gebėjimai, būtini visose veiklos srityse: gebėjimas sutelkti ir išlaikyti dėmesį, įsiminti, atgaminti, lyginti, rūšiuoti, pagrįsti teiginius, motyvuoti savo veiksmus. Tėvai, mokydami vaiką planuoti kasdieninius užsiėmimus, įpratins vaiką prie veiklos bei laiko planavimo, svarbu, kad vaikas pasikeitus aplinkybėms, gebėtų juos koreguoti, savarankiškai priimti sprendimus. Šie įgūdžiai tikrai pravers profesinėje veikloje.
Bendraudami su vaiku, kad ir elementariausiais buities klausimais, tėvai gali įvertinti jo praktinius bei intelektinius gebėjimus, stebėti charakterio savybes, skatinti aktyvumą, kruopštumą, iniciatyvumą, pasitikėjimą savimi. Įžvelgus polinkius, skatinti veiklą, skatinti turėti svajonę, išmokti klausytis širdies balso, kreiptis į suaugusiuosius pagalbos. Ir visiškai nesvarbu, kad tėvai neturi specialaus išsilavinimo kaip ruošti vaiką karjerai – čia svarbu kiek laiko skiriama bendravimui su vaiku kaip su sau lygiu, aišku atsižvelgiant į tam amžiaus tarpsniui būdingą suvokimą. 

Labai svarbu suaugusiųjų kontaktas su vaiku, paremtas lygiomis teisėmis, atsižvelgiant į vaiko norus, bet kartu reikalinga padėti jam įvertinti realiai savo galimybes, interesus, prigimtines ypatybes.

Ne kiekvienoje šeimoje tėvai turi pakankamai laiko ir informacijos kaip vaiką rengti karjerai, tokiu atveju galima kreiptis į specialistus, kurie teikia profesijos konsultavimo, karjeros planavimo / projektavimo paslaugas. Norint planuoti vaiko karjerą, tai dar nereiškia, kad jį reikia apkrauti vadovėliais, įvesti griežtą rėžimą, ar imtis kitokių represijų. Mažiausiai kuo galėtų tėvai prisidėti prie vaiko ugdymo karjerai – tai skatinti vaiką svajoti ir dėti visas pastangas, kad svajonė būtų įgyvendinta.

Žymių žmonių karjeros paslaptys

„Logika tave nuves iš taško A į tašką Z; o vaizduotė – bet kur“ – fizikas Albertas Einšteinas

„Pasirink tą darbą, kuris artimas tavo širdžiai. Taip galėsi nedirbti visą likusį gyvenimą“ – kinų mąstytojas Konfucijus.

      „Dienos darbai baigiasi su pačia diena. Šiandien padarei ką galėjai. Žinoma, per dieną įvyko daug klaidų ir absurdiškų įvykių. Nebandyk ties jomis užstrigti. Rytojus – nauja diena; ją pradėsi be pašalinių trukdžių ir su pernelyg tvirta dvasia, kad kokia nesąmonė tau kištų pagalius į ratus“ - poetas ir filosofas Ralfas Waldo Emersonas.

     „Sėkmė nėra paslėpta nuo mūsų. Tai tėra pasirengimo, sunkaus darbo ir mokymosi iš klaidų rezultatas“ – JAV valstybės sekretorius Kolinas Pauelas

  „Negalima sakyti, jog man nepasisekė. Aš tiesiog radau 10. 000 būdų, kurie neveikia“ – išradėjas ir verslininkas Tomas Edisonas

„Visi laurai priklauso besikaunančiam arenoje, kurio veidas padengtas purvu bei dulkėmis, prakaitu ir krauju“ – 26 JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas

bottom of page